Bambus kojarzy się z twardymi, zielonymi łodygami szybko rosnącej rośliny. W związku z tym tkanina bambusowa kojarzy się raczej z twardą lub szorstką, nieprzyjemną w dotyku materią. Tymczasem tkanina bambusowa zaskakuje delikatnością i miękkością. Każdy, kto choć raz miał w rękach tkaniny wykonane w 100% z włókna bambusowego zrozumie tę różnicę. 🙂 W zależności od ostatecznego produktu może mieć subtelny połysk (np. pościel) lub może być miękko wykończona drobnymi pętelkami (np. ręczniki).

Dzięki specyficznemu tylko dla włókna bambusowego przekrojowi charakteryzującemu się wieloma „mikroporami”, tkanina bambusowa trzykrotnie lepiej chłonie wilgoć niż tkanina bawełniana. To właśnie sprawia, że latem pościel jest lekko chłodna, zimą ciepła, a my budzimy się przyjemnie odświeżeni. Z kolei wycieranie się ręcznikiem bambusowym jest o wiele skuteczniejsze i szybsze niż wycieranie się ręcznikiem bawełnianym. Można to docenić na przykład podczas wycierania mokrych włosów – ręcznik bambusowy pochłonie trzykrotnie więcej wody, więc włosy znacznie szybciej wyschną.

Tkanina bambusowa jest antystatyczna, nie gromadzi kurzu ani roztoczy. Dodatkowo ma właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne, około 70% mikroorganizmów jest w naturalny sposób eliminowanych z powierzchni tkaniny, co uniemożliwia powstawanie jakiegokolwiek nieprzyjemnego zapachu. Jest to szczególnie istotne na przykład w przypadku ręczników, które nawet pozostawione wilgotne przez dłuższy czas nie staną się naturalnym środowiskiem rozwoju bakterii czy grzybów.

Z roku na rok rośnie ilość osób ze skłonnością do alergii. Pościel wykonana z tkaniny bambusowej, w 100% hipoalergiczna, jest wskazana dla alergików i osób posiadających wrażliwą skórę, gdyż tkanina posiada właściwości kojące, co może przynieść ulgę skórze podrażnionej egzemą. Podczas uprawy bambusa nie stosuje się żadnych środków ochrony roślin ani pestycydów, gdyż dzięki obecności naturalnej substancji antygrzybiczej i antybakteryjnej (Bamboo Kun) bambus nie jest atakowany przez szkodniki i patogeny. Tkanina bambusowa jest w pełni biodegradowalna i ulega naturalnemu rozkładowi. Wszystko to sprawia, że bambus jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku włókien naturalnych.

Tkanina bambusowa jest bardzo trwała. Bez najmniejszej obawy o higienę, pościeli ani ręczników nie należy prać w wysokich temperaturach, a tym bardziej nie gotować. Charakter tkaniny zapewnia, że uprana już w temperaturze 30 st. C będzie świeża i higieniczna. Nie zaleca się również stosowania zmiękczaczy ani płynów do płukania, gdyż mogą one zatykać mikropory tkaniny i ograniczać chłonność wilgoci. Poza tym jakiekolwiek środki zmiękczające są zupełnie niepotrzebne, gdyż tkanina bambusowa i tak jest bardzo miękka. Wszystko to to dodatkowe aspekty ekologiczności wyrobów bambusowych.

Ciekawostką, która istotna będzie zwłaszcza dla osób interesujących się ekologią, będzie fakt, iż podczas uprawy bambus pochłania więcej dwutlenku węgla oraz produkuje 35% więcej tlenu niż inne drzewa. Jest zasobem odnawialnym, rośnie bardzo szybko, może być ścinany raz na 3 lata, po czym odrasta, bez konieczności ponownego sadzenia. W odróżnieniu od bawełny, która wymaga odpowiedniego stałego nawadniania, uprawy bambusowe nie wymagają dodatkowej melioracji poza wodą dostępną w sposób naturalny. Uprawa bambusa jest przy tym niezwykle wydajna – zbiory z akra są 10 razy większe niż zbiory bawełny.

W skrócie o tkaninach bambusowych:

  • —są niezwykle delikatne i miękkie jak jedwab jednocześnie bardzo trwałe i wytrzymałe
  • —posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne
  • —nie powodują odczynów alergicznych, są bezpieczne dla naszej skóry
  • —znakomicie chłoną wodę, aż o 60% lepiej od bawełny
  • —posiadają właściwości termoregulacyjne, w upały daje poczucie świeżości i kojącego chłodu, zimą zaś przyjemnego ciepła
  • —zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV
  • —odorochłonne, budowa włókna bambusowego zatrzymuje w sobie brzydkie zapachy eliminując je do czasu prania
  • —tkaniny nawet po wielu praniach zachowują swoją miękkość i kolor

źródło: http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/projektowanie-wnetrz/eco-design/319291,Ekologiczne-materialy-jakie-wlasciwosci-ma-tkanina-bambusowa.html

fot 1. www.bambusowy-dom.pl

fot 2. storeko.pl

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress